Skogsflickan

Två flickor i skolår 2 har hittat på den här fina berättelsen:

Det var en gång en flicka, som bodde i skogen. Hon bodde inuti ett träd. Flickan hette Emma. Hon fick äta blåbär och dricka vatten när hon blev hungrig. När det blev vinter fanns det inte så mycket mat i skogen. Då fick Emma sova bort det mesta av vintern. En dag gick Emma till stan, men där kostade allting pengar så Emma fick gå tillbaka till skogen. Men det gjorde ingenting, eftersom Emma trivdes i skogen.

5 Responses to “Skogsflickan”

 1. sanna skriver:

  DE SAANT HOPPAS DE KOMMER ME

 2. sanna skriver:

  DE SANT!!

 3. Lina skriver:

  Vi får väl se om det blir mer om Emma. Hoppas det, kidzen har fantasi må jag säga!!! :)

 4. Anne skriver:

  Vilken fin saga ni har skrivit! Kommer det en fortsättning? Jag vill veta mer om Emma.

  Hälsningar fröken i Hargeysa

RSS-flöde för kommentarer till det här inlägget. And trackBack URL.

Leave a Reply


Skapa din egna professionella hemsida med inbyggd blogg på N.nu