”Feta fisken och hajen” av Nuradin, skolår 4, Hargeysa

Det var en gång en liten fisk, som hette Siwawa. Siwawa var en jättestor fisk. Siwawa var så fet så att hajen letade efter honom. Siwawa var rädd att hajen skulle hitta honom och han skulle bli uppäten. Därefter kom en fisk som var smart. Han sa: ”Vill du ha hjälp?” Den feta fisken svarade: ”AA, jag vill ha hjälp!” ”Vad vill du ha för hjälp?” frågade smarta fisken. Feta fisken berättade att han inte ville bli uppäten av hajen. Smarta fisken var bästa kompis med hajen så han kunde inte hjälpa honom. Då skulle han bli på tur. Han blev jätte jätte jätterädd. Hans hjärta blev rött och det slog dung dung. Därefter hittade feta fisken ett gömställe. Sen dess har han varit lite rädd för att hajen kanske är där. Hajen letar efter honom. Feta fisken var superrädd att hajen var där i närheten. Därefter såg hajen honom och då började feta fisken simma. Hajen gömde sig och feta fisken stannade. Därefter simmade han och till sist fångade hajen honom. Då åt hajen upp honom. SLUT!

2 Responses to “”Feta fisken och hajen” av Nuradin, skolår 4, Hargeysa”

  1. Lina skriver:

    WOW, Nuradin! En hemsk och blodig, men ack så spännande saga! Hälsningar Fröken Löken

RSS-flöde för kommentarer till det här inlägget. And trackBack URL.

Leave a Reply


Skapa din egna professionella hemsida med inbyggd blogg på N.nu