”När fotbollen blir viktigare än livet” av Ilias, skolår 9

Domaren blåste av efter första halvlek i Istanbul. Efter 45 minuter står det tre – noll till Milan. Kaká, Gilardino och Seedorf hade slagit in varsitt mål från långt håll. Nu var det alltså halvtid och fansen var lyriska inför den händelserika finalen i Champions League.

 

Samtidigt befann sig Salim Murtadi i Liverpool, där han också bodde. Han hade förväntansfullt följt matchen. Nu kände han sig förtvivlad eftersom han var en stort Liverpoolfan. Hoppet för en vinst hade för länge sedan försvunnit in i en grå dimma av depression.

 

Liverpool är känd för sin fotbollsklubb och en stor del av befolkningen är inbitna fotbollsfantaster. Alla lever så gott som på heltid inom fotbollsvärlden. Överallt man går, ser man Liverpools klassiska färg rött, som en symbol för klubben.

 

Salim kunde inte längre kontrollera sin förtvivlan. Detta var för mycket för honom. Liverpool hade äntligen tagit sig till denna fantastiska final, och då händer det här. Tre – noll i halvtid. Som Salim såg det så var det över. Matchen var slut. Milan hade vunnit. Salim ville inte se mera nu. Salim ville bara dö.

 

Sakta började Salim gå hem från puben där han hade sett matchen. Det enda han hade i tankarna nu var döden, via hängning.

 

Samtidigt spelas matchen klart i Istanbul. Liverpool hade tagit ett häpnadsväckande grepp över matchen nu. De hade på något vis lyckats vända. Först sköt Gerard in en straffspark. Tätt därefter utjämnade Crouch till tre – två. Därefter lyckades Babel nicka in en kvittering. Ingen hade förväntat sig detta, men miraklet var ett faktum.

 

Matchen gick till förlängning, som därefter mynnade ut i straffläggning. Liverpool vann med överlägset denna kraftmätning.

 

Hemma hos Salim var det tyst, väldigt tyst. Salim dinglade fram och tillbaka från en lampa. Ansiktet hade intagit en blålila nyans, och benen hängde lealöst nedför den slappa kroppen.

 

Hade Salim kunnat tala i detta ögonblick så hade han nog sagt att när det gäller fotboll, så ska man aldrig ta ut varken en seger eller en förlust i förskott.

 

One Response to “”När fotbollen blir viktigare än livet” av Ilias, skolår 9”

  1. [...] följt matchen. Nu kände han sig förtvivlad … Here is the original post: “När fotbollen blir viktigare än livet” av Ilias, skolår 9 « Det … Post a [...]

RSS-flöde för kommentarer till det här inlägget. And trackBack URL.

Leave a Reply


Skapa din egna professionella hemsida med inbyggd blogg på N.nu